Ogłoszenia

NIEDZIELA PALMOWA,

czyli MĘKI PAŃSKIEJ

29 marca 2015 r.

 


 


 

 • Niedzielą Palmową Męki Pańskiej rozpoczynamy w Liturgii Kościoła Wielki Tydzień, który bezpośrednio wprowadza nas w święte Triduum Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Zbawiciela – szczyt i źródło całego Roku Liturgicznego. Tym samym kończymy Okres Wielkiego Postu.
 • Główne uroczystości Niedzieli Palmowej rozpoczną się w Katedrze poświęceniem palm i procesją o godz. 11.30. Gromadzimy się na placu przed Katedrą.
 • O godz. 14.00 Ksiądz Biskup pobłogosławi palmy uczestnikom Marszu dla Życia i Rodziny, który następnie wyruszy z Katedry do kościoła p.w. Matki Bożej Królowej Polski, gdzie Biskup będzie sprawował Mszę św. o 15.30. Zachęcamy do udziału.
 • Przed nami najważniejsze dni w roku – Święte Triduum Paschalne. Dokładny przebieg tych uroczystości można otrzymać na ulotkach przy wyjściu z Katedry, ponadto jest umieszczony na stronie internetowej oraz w gablocie. Pragniemy zwrócić uwagę na trzy najważniejsze odsłony Liturgii:
  Wielki Czwartek – 2 kwietnia: 18.30 – Msza św. Wieczerzy Pańskiej
  Wielki Piątek – 3 kwietnia: 18.30 – Liturgia Męki i Śmierci i Pogrzebu Pana
  Wielka Sobota – 4kwietnia: 22.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną; prosimy przynieść ze sobą świece
 • W najbliższą Niedzielę Zmartwychwstania Msze św. sprawujemy jak zwykle w Dzień Pański: 7.30, 10.00, 11.30, 13.00 /z udzielaniem sakramentu chrztu/, 18.30; o 7.00 jak zwykle w niedzielę Jutrznia. Święte Triduum Paschalne zakończymy uroczystymi nieszporami o godz. 16.00

Natomiast o godz. 18.00 w najbliższą niedzielę zapraszamy na nabożeństwo Nowenny przed Świętem Miłosierdzia, która rozpoczynamy jak zawsze w Wielki Piatek.

W ulotce znajdziemy także informacje dotyczące szczególnego dnia jakim jest niedziela 12 kwietnia – Święto Bożego Miłosierdzia.

 • Ponadto w Wielki Czwartek o 10.00 Biskup Legnicki w koncelebrze z Prezbiterium naszej Diecezji będzie sprawował Mszę Św. i poświęci Krzyżmo oraz olej chorych, które będą używane przy sprawowaniu sakramentów w ciągu całego roku; odbędzie się także odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.
 • Wszystkich, którzy pragną głębiej przeżyć tajemnicę Liturgii Świętego Triduum i w ten sposób czerpać z niej światło i moc dla swego życia, pragniemy bardzo serdecznie zaprosić i zachęcić do udziału w katechezach paschalnych, wyjaśniających znaczenie znaków, którymi ta Liturgia się posługuje. Katechezy poprowadzi Biskup Zbigniew Kiernikowski w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę – codziennie o 19.15 w Katedrze. Zapraszamy.
 • O g. 17.30 zapraszamy dzisiaj na ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali.
 • Święcenia pokarmów w Katedrze w Wielką Sobotę odbędą się o od 10.00 do 13.00 co pół godziny. O 13.30 do 15.00 planowane jest sprzątanie Katedry.
 • Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje, a w Wielką Sobotę do wieczornej Liturgii jest zalecany post ścisły i wstrzemięźliwość.
 • Kancelaria parafialna będzie nieczynna od Wielkiego Czwartku do czwartku po świętach.
 • Dobiegający końca Wielki Post, kierował naszą uwagę na bliźnich będących w potrzebie. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w różne formy organizowanej przez parafię pomocy. Jeszcze w tym tygodniu można składać trwałe produkty żywnościowe oraz ofiary pieniężne na pomoc ubogim. Parafialny Zespół Caritas przygotowuje paczki żywnościowe rodzinom znajdującym się na parafialnej liście ubogich. Będą one wydawane w sobotę od 14.00 do 15.00. Jak co roku przy święceniu pokarmów można będzie do kosza składać ich część z przeznaczeniem dla międzyparafialnej stołówki dla ubogich. Zachęcamy do wsparcia organizowanej przez Caritas pomocy dzieciom z rodzin ubogich oraz ludziom starszym. W tym celu wystarczy kupić wielkanocną świecę Caritas.
 • We wtorek przypada ostatni dzień marca. O godz. 18.30 sprawujemy Mszę św. zbiorową za zmarłych w tym miesiącu. Mszę św. poprzedzi nabożeństwo wypominkowe o godz. 18.00
 • Zbiórka i próba dla służby liturgicznej przed Świętym Triduum odbędzie się w Wielki Czwartek o godz. 16.00.
 • Zmiana tajemnic różańcowych odbędzie się dopiero w niedzielę za dwa tygodnie, tj. 12 kwietnia.
 • Zasadnicza Szkoła Muzyczna w Legnicy serdecznie zaprasza na koncert wielkopostny pt. „Dźwięki w godzinie ciszy”, który odbędzie się w Katedrze w Wielką Środę o godz. 17.00. W ramach koncertu usłyszymy utwory o tematyce pasyjnej, w wykonaniu orkiestry symfonicznej, chórów i solistów.